Home

Ekspres do kawy, jaki wybrać?

Planując zakup ekspresu do kawy należy zwrócić uwagę na kilka cech związanych z tym urządzeniem. 

Pierwsza sprawa dotyczy dopasowania urządzenia do własnych potrzeb. Jeśli planujemy przygotowywać kilka filiżanek kawy dziennie dość umiarkowany sens ma kupowanie drogiego, rozbudowanego urządzenia chyba że dysponujemy sporym zapasem gotówki i lubimy urządzenia najwyższej klasy.

Pierwszy etap to wybór między urządzeniem automatycznym a ręcznym. Jak sama nazwa wskazuje różnica między ekspresem automatycznym a ręcznym polega na tym, że w tym pierwszym wszystko odbywa się automatycznie od zmielenia kawy po zalanie kawy mlekiem. Ekspres ręczny wymaga od nas nieco więcej zaangażowania ale jak to wyżej wspomniano jeśli przygotowujemy kilka kaw dziennie i godzimy się z większą liczbą czynności niezbędnych do wykonania kawy to śmiało można się zdecydować na zakup ekspresu ręcznego.

Kolejną sprawą na którą warto zwrócić uwagę jest system podgrzewu i spieniania mleka.

Kawa parzona czy z ekspresu

Kawa parzona czyli zmielone ziarenka kawy zalane wodą to jedna z najczęściej spotykanych form przygotowania i spożywania kawy. Kawa parzona ma fusy, które dość swobodnie pływają w filiżance. Powstała w ten sposób zawiesina może podrażniać żołądek oraz negatywnie wpływać na wątrobę. Na pewno warto poważnie zastanowić się nad piciem takiej kawy na czczo, o wersji kawa + papieros na śniadanie nie wspominając. Kawa parzona pita na czczo może prowadzić do rozwoju wrzodów żołądka.

Przygotowanie kawy w ekspresie ciśnieniowym wydaje się być najzdrowszą wersją kawy. Ziarna kawy przebywają w gorącej wodzie tylko przez chwilę dzięki czemu szkodliwe substancje w mniejszym stopniu dostają się do filiżanki. Taka kawa będzie miała korzystny wpływ na nasze zdrowie oczywiście pod warunkiem że nie będziemy przekraczaj rozsądnej liczby kaw pitych dziennie.

Ekspres na kapsułki

Ostatnimi czasy ekspresy do kawy na kapsułki zyskują coraz więcej zwolenników. Nie ma w tym nic dziwnego bo są to ekspresy automatyczne w cenie ekspresów ręcznych co prawda do prawdziwych ekspresów automatycznych nie ma co ich porównywać bo jednak są to zupełnie inne urządzenia o innych możliwościach i cechach. Tym nie mniej sam proces parzenia kawy w obu przypadkach jest automatyczny przy czym w ekspresie na kapsułki ten automatyzm wynika przede wszystkim z samej kapsułki, która zawiera w sobie wstępnie przygotowaną kawę, którą wystarczy tylko zalać wodą chociaż kwestię mleka w przypadku ekspresów na kapsułki rozwiązuje się zwykle na dwa sposoby tj. albo poprzez kapsułkę z lekiem w proszku (wówczas możemy mówić o automatyzacji procesu) lub poprzez dyszę spieniającą i tutaj wymagane jest działanie ręczne.   

Espresso

Espresso to nie tylko nazwa kawowego napoju ale również nazwa sposobu jego przygotowania. Proces przygotowania Espresso polega na przepuszczeniu od 25 do 35 ml wody o temperaturze w przedziale od 90,5 do 96<sup>o</sup>  pod odpowiednim ciśnieniem przez zmielone ziarenka kawy. 

Espresso to nie tylko napój kawowy sam w sobie ale również baza pod różnego rodzaju napoje od cappuccino przez caffe machiato aż po latte machiato.

Our website is protected by DMC Firewall!